Zapowiedzi

Jeżeli ktoś oczekiwał od Katarzyny Grocholi kolejnej powieści obyczajowej, zapewne się zawiedzie. Zachwyceni będą natomiast fani kryminałów. Te rodem znad Wisły zdobyły już międzynarodową popularność. Zranić marionetkę ma szansę stać się kolejnym literackim towarem eksportowym. Książka łączy w sobie świetny styl, pomysłowość oraz świeże podejście do zbrodni, na jakie pokusiła się Katarzyna Grochola.

Para detektywów

Choć powieść kryminalna to nowość w dorobku Katarzyny Grocholi, autorka postanowiła za bardzo nie odchodzić od znanego i sprawdzającego się schematu w tego typu opowieściach. A mianowicie połączyła losy dwójki bohaterów, śledczego oraz antropologicznej ekspertki, specjalizującej się dodatkowo w tematyce samobójstw. Od momentu pierwszego spotkania uzupełniają oni swoją wiedzę, gwarantując postępy w śledztwie poprzez swoje odmienne spojrzenie na sprawę. Różnorodność płci wprowadza ożywienie do kolejnych scen, czyniąc książkę bardziej interesującą dla różnych czytelników. Wielu z nich już zdążyło się opatrzeć z zasadami działania śledczych, ale młoda kobieta zafascynowana zjawiskami antropologicznymi i samobójstwami? To musiało zainteresować czytelników. I rzeczywiście przykuło wielu z nich do lektury. Niektórzy pisarze decydują się na stworzenie jednego wyrazistego bohatera, ale nawet słynny Sherlock Holmes potrzebował wsparcia. Dzisiaj rola kultowego Watsona coraz częściej przypada kobietom. Taką decyzję podjęła też Katarzyna Grochola.

 

Świetny polski kryminał

Polscy fani kryminałów od lat mają powody do zadowolenia, ponieważ rodzimi pisarze chętnie poruszają się w obrębie tego gatunku. Trzeba im też przyznać, że tworzą świetne historie i mają bardzo dobry styl tworzenia tekstu.Zranić marionetkęwłaśnie dołącza do grona najlepszych polskich kryminałów. Należ spodziewać się, że trafi w gust wielu czytelników, także tych mających wyjątkowe oczekiwania. Konkurencja na rodzimym rynku wydawniczym mobilizuje autorów kryminałów do kreślenia coraz bardziej zawiłych i ambitnych opowieści. W konsekwencji odbiorcy mogą liczyć na:

– bardziej pogłębione analizy zbrodni,

– pełnowymiarowe postaci,

– coraz ciekawsze historie z zaangażowaniem różnych fachowców.

Jednym słowem nuda nie grozi. A samo Zranić marionetkę wpisze się zapewne w ciąg wydawniczych sukcesów Katarzyny Grocholi. Autorka udowodniła już czytelnikom, że potrafi dobrze pisać, ma oko do szczegółów i pasjonują ją bohaterowie o różnych biografiach. Teraz postanowiła spróbować swoich sił w nieco innym gatunku literackim. O tym jak jej poszło, można się przekonać zaglądając do książki pod tytułem Zranić marionetkę.

 

 

 

Autorzy

Mateusz Grzesiak to popularny w sieci coach i trener rozwoju osobistego. Pomaga on rozwiązywać ludziom problemy prywatne i zawodowe, a oprócz tego uczy ich świadomego myślenia i kreowania własnego życia. Napisał 9 książek z dziedziny psychologii sukcesu, a także inteligencji emocjonalnej i mindfulness. Do jego najpopularniejszych książek należą: Ego-rcyzmy: poznaj, czym jest i jak działa ego, Alpha Human, AlphaFemale, AlphaMale. Jego twórczość trafi do każdego, komu zależy na samorozwoju i kto nieustannie pragnie zgłębiać mechanizmy sterujące ludzkimi zachowaniami.

Najpopularniejszy polski coach na scenie literackiej

Mateusz Grzesiak urodził się 3 kwietnia 1980 r. w Białymstoku. Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Warszawskim oraz studiów na Wydziale Psychologii w Szkole Psychologii Społecznej. Oprócz tego jest autorem filmów i nagrań dotyczących rozwoju osobistego. Jego twórczość literacka uchodzi za kontrowersyjną – zbiera bowiem różne, często skrajne opinie. Grzesiak ma swoich zagorzałych zwolenników, jak i aktywnych krytyków. Już z tego względu warto samodzielnie zapoznać się z jego działalnością, by móc wyrobić sobie na jej temat własne zdanie. Autor ma na swoim koncie 16 książek. Do lektur Grzesiaka, które sprzedały się w tysiącach egzemplarzy należą m. in. Psychologia relacji, Psychologia hejtu, Psychologia sprzedaży czy Success and Change.

Twórczość literacka

Książki Grzesiaka należą do dziedziny nauk społecznych, zwłaszcza psychologii. Często są pisane w formie poradników. Pozwalają otworzyć oczy na to, co kieruje naszymi zachowaniami, a przy tym mogą mieć faktyczny wpływ na nasze życie. Coach pozwala nam zmienić postrzeganie samych siebie i otaczającego nas świata. Styl autora jest lekki i łatwy w odbiorze, co pozwala na lekturę jego twórczości szerokiemu gronu odbiorców. Dodatkowo pisarz nie stroni od wstawek humorystycznych i zabawnych anegdot, dzięki czemu nawet trudne tematy i bolesne prawdy stają się bardziej strawne dla czytelników. Pozycja Ego-rcyzmy pozwala nam poznać mechanizmy działania naszego ego. W Alpha Human autor przedstawia inspirujące rozważania na temat kondycji człowieka, jego funkcjonowania oraz zachowań. Alpha Female to pozycja przeznaczona dla kobiet, która pomaga w zrozumieniu dynamiki związków, a tym samym realizować się w szczęśliwej relacji. Alpha Male to wersja dla mężczyzn, która jest poradnikiem o tym, jak nawiązywać udane relacje z kobietami oraz stawać się mężczyzną pewnym siebie.

Grzesiak często czerpie inspiracje z buddyzmu i taoizmu, dlatego przypadnie do gustu każdemu, komu bliskie są te filozofie. Laikom zaś pozwoli nieco zagłębić się w myśl wschodnią.

 

 

 

 

Książkowe prezenty

Książka na Dzień Dziecka!

Już za chwilę wyjątkowy dzień, który należeć będzie głównie do naszych pociech. Cóż innego można podarować dzieciom w Dzień Dziecka 2019? Nic innego jak książkę! To wspaniały prezent, który nie tylko wzbogaci życie milusińskich, ale i czegoś ich nauczy, rozbawi, doda otuchy, pokieruje przez życie. Oto kilka książek, które będą idealne dla dzieci małych i dużych:

„Kubuś Puchatek” – A. A. Milne

Kto z nas nie zna głupiutkiego misia? Misia, który miał wielu przyjaciół ze Stumilowego Lasu i bardzo lubił miodek? Książka ta znajdowała się na naszych półkach, kiedy to my byliśmy mali, a teraz nadszedł czas, aby przekazać historię Kubusia Puchatka kolejnemu pokoleniu. Bohaterowie, którzy rozśmieszają, uczą jak być dobrym i prawdziwym przyjacielem, jak się zachowywać w danych sytuacjach to nikt inny jak Prosiaczek, Tygrysek, Królik, Kłapouchy, Sowa, Kangurzyca i dzieciątko oraz Krzyś, chłopiec, który jest jedynym człowiekiem w tej książce. Od wielu lat losy mieszkańców Stumilowego Lasu znajdują się w sercach wszystkich, którzy chociażby raz przeczytali „Kubusia Puchatka”. Twoje dziecko podczas czytania ma szansę poznać wspaniałe osobistości, nowe słowa, zachowania, a przy okazji oglądać wspaniałe ilustracje, które pobudzą wyobraźnię.

„Mikołajek” – René Goscinny, Jean-Jacques Sempé

To książka jest znana już aż od 55 lat! Jest wydawana w ten sam sposób od tylu lat, więc każdy fan tę serię rozpozna wszędzie! „Mikołajek” to zbiór dwudziestu opowiastek, w których głównym bohaterem jest Mikołajek, tytułowy chłopiec, a jego przygody i francuski humor towarzyszą czytelnikowi na każdej stronie. Dzięki temu lekturę czyta się przyjemnie, płynnie i szybko. Mikołajek jest narratorem, opowiada o tym, co spotyka jego i przyjaciół, rozbawia najmłodszych i zachęca do wspólnego śmiechu, myślenia i dyskusji. Ta pozycja jest musem każdego młodego mola książkowego, który dopiero wkracza w świat książek albo już nieco lektur zdążył przeczytać.

„Pippi Pończoszka” – Astrid Lindgren

Główną i zarazem tytułową bohaterką jest najzabawniejsza i najdziwniejsza dziewczynka na świecie! Potrafi podlewać rośliny, gdy pada, ma śmiesznie sterczące warkocze, w ogóle cała jest wesoła i inna. Pippi mieszka w willi, która nazywa się Śmiesznotka. Są tam z nią razem małpka i koń. Dziewczynka może robić to co się jej żywnie podoba: skakać, śpiewać, tańczyć, a nawet nie chodzić do szkoły. Potrafi naprawdę dużo kłamać, nieźle umie sobie poradzić ze złodziejaszkami, ale za to na domowym i wystawnym podwieczorku, nie wie jak ma się zachować. Ale co najważniejsze – Pippi Langstrumpf ma bardzo dobre serce!